Dlaczego karmić piersią?

Dziś kilka słów o karmieniu noworodka i niemowlęcia. Społeczeństwo (nie tylko polskie) jest w tej kwestii podzielone. Ten wpis czytać będą pewnie zarówno ochotnicy jak i przeciwnicy karmienia piersią.

Pierwszym i niepodważalnym faktem jest, iż noworodek i niemowlę do czwartego miesiąca życia (a najlepiej do końca szóstego m.ż.) powinno odżywiać się wyłącznie mlekiem (jest to zalecenie wydane przez Światową Organizację Zdrowia).  W dzisiejszych czasach poza znanym od wieków i najpopularniejszym pokarmem matki, mamy do wyboru szeroki asortyment mieszanek mlecznych. Co kilka miesięcy na rynku pojawia się kolejna reklama, o nowej ulepszonej formule, o tym, że do mleka modyfikowanego zostały dodane kwasy Omega 3 czy inne wartościowe witaminy. Konkurencja jest spora, a potencjalnych klientów cała masa, trzeba więc jakoś ich zdobywać.

Ale zatrzymajmy się na niepodważalnych zaletach karmienia piersią:

 • jest całkowicie naturalnym sposobem odżywiania
 • jego skład zmienia się w zależności od potrzeb dziecka, pory dnia/nocy oraz podczas samego karmienia
 • powoduje naturalnie silną więź, bliskość fizyczna niezbędna jest do rozwoju dziecka i pomaga matce zrozumieć potrzeby dziecka
 • pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze (nie trzeba kupować mieszanek, butelek, myć ich i przygotowywać posiłków)
 • podczas karmienia organizm matki wytwarza hormony, które działają uspokajająco i relaksująco na matkę, poprawiają jej nastrój
 • możesz nakarmić dziecko w każdej chwili, gdziekolwiek jesteś
 • mleko matki zawiera przeciwciała, których nie zawiera żadna nawet najlepsza mieszanka mleczna
 • pomaga wrócić do wyglądu sprzed ciąży, ssanie piersi przez dziecko powoduje szybsze obkurczanie się macicy i utratę nagromadzonych w ciąży kilogramów

Nie będę opowiadać bajek, że każda mama od pierwszych chwil życia swojego dziecka potrafi je przystawić do piersi, z sukcesem nakarmić i jeszcze skacze z radości, że może karmić i że to takie wspaniałe… Jak któraś przeżyje lub przeżył takie chwile, to szczerze jej gratuluje i zazdroszczę!

Karmienie piersią może być wspaniałym czasem zarówno dla matki jak i dla dziecka, ale często na początku wymaga od obojga sporego wysiłku.

A za kilka dni o tym, co zrobić, aby udało się karmić długo i z radością.

Dla chętnych już dziś kilka wartościowych lektur w tym temacie:

G.Rybak „Chcę karmić piersią”, M.Nehring-Gugulska ” Warto karmić piersią”, C.Didierjean-Jouveau „Droga mleczna”


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Jedna myśl nt. „Dlaczego karmić piersią?

 1. W linku który dałaś są bardzo dobre zdjęcia jeśli chodzi o przystawianie do piersi. Trzeba pamiętać, że dziecko musi mieć szeroko otwartą buzię, a nie tylko otwarte usta. Jest to podstawowy błąd mam przy karmieniu z czego mogą wynikać m.in. pogryzione sutki.
  Potem dzieciątko zdecydowanym ruchem nakładamy na pierś i nie należy się bać, że jest to za głęboko, że się udusi, bo przecież nosek mu się schował w pierś. Nic z tych rzeczy! To są warunki prawidłowego karmienia!

  Jak nie chcę otwierać buzi, to trzeba brodawką po nosku go podrażnić. Jeśli nadal nie chce to zazwyczaj znaczy, że nie jest głodny :)

  Tutaj znalazłam fajny filmik, niestety nie ma animacji jak dziecko ssie czyli tego o czym mówi pani doktor. Jak znajdę gdzieś na komputerze to podrzucę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook