Doula raz jeszcze ;)

Wydawało by się, że o „instytucji douli” napisano już wiele i że świadomość tej profesji jest już szerzej znana w naszym społeczeństwie; że wiadomo, iż doula to doula, a położna to położna.

Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy kilka dni temu na spotkaniu dla Mam będących w ciąży zetknęłam się z przykładem nieświadomości. Prowadziłyśmy wspólnie z doulą Heleną spotkanie dotyczące naszej pracy, a dokładnie o standardach wg których pracujemy – my doule ze Stowarzyszenia Doula w Polsce. Na (wydawałoby się dość podstawowe) pytanie „kim jest doula?” otrzymałyśmy odpowiedź, iż doula to taka położna. Gdybym stała to powiedziałabym, że nogi się pode mną ugięły. Siedziałam, więc napiszę, że musiałam wziąć dwa głębsze oddechy i już spokojnie mogłam dementować to stwierdzenie.

Doula i położna to dwa różne zawody, związane ze służbą kobietom i okresem okołoporodowym, jednak pełniące w tym czasie inne funkcje.

Położna to osoba wykształcona medycznie, z wiedzą i doświadczeniem medycznym. To osoba, która jest odpowiedzialna za kobietę i jej dziecko, za prawidłowy przebieg porodu. Wykonuje ona czynności medyczne i powinna dbać o fizjologiczny przebieg porodu. Od kilku lat położne w Polsce mogą również prowadzić ciąże fizjologiczne i przyjmować  samodzielnie porody domowe.Grono takich położnych działa w Stowarzyszeniu Dobrze Urodzeni, które mocno przyczyniło się do podniesienia statusu położnej w naszym kraju.

Doule to kobiety, doświadczone również w swoim macierzyństwie, zapewniające wsparcie niemedyczne, informacyjne, fizyczne, psychiczne, emocjonalne na czas ciąży, porodu i połogu. Doula daje poczucie bezpieczeństwa, zapewniając ciągłość opieki. Stowarzyszenie Doula w Polsce, które zrzesza, szkoli i certyfikuje doule działa od 2011 roku. Od stycznia 2015r. doula jest zarejestrowanym zawodem. Doule nie przyjmują porodów oraz nie uczestniczą w porodach bez planowej asysty położniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook