Udane i radosne karmienie piersią

Dziś znów kilka słów na temat karmienia piersią. Obecnie ta czynność wypełnia ok ¼ czasu mojej doby, przynosząc ogromną radość i spełnienie. A ponieważ wiem, że nie zawsze tak jest i nie zawsze wydaje się to takie piękne i radosne przedstawię dziś moje kilka kroków udanego karmienia piersią, życząc, aby dla każdej Mamy było ono równie pięknym doświadczeniem!

 1. Umyj ręce przed karmieniem dziecka. (Mały człowiek owszem dostaje przeciwciała odpornościowe w mleku, ale mimo to nie warto serwować mu zbędnej dawki bakterii i drobnoustrojów zamieszkujących Twoje dłonie.)
 2. Przyjmij wygodną pozycję – usiądź lub połóż się. (Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w coś do picia, uczycie pragnienia podczas karmienia często przychodzi nagle i niespodziewanie.)
 3. Odpręż się i rozluźnij mięśnie. (Im mniej Ty jesteś napięta tym spokojniejsze i bardziej rozluźnione będzie Twoje dziecko.)
 4. Trzymaj dziecko tak, by mogło wygodnie ssać
 • przytul dziecko brzuszkiem do swojego brzucha (im większą powierzchnią ciała będziecie się przytulać tym spokojniejsze i bardziej szczęśliwe będzie maleństwo)
 • sprawdź czy dziecko ma wyprostowany kręgosłup (linia przechodząca przez ucho, ramię, biodro dziecka powinna być prosta)
 • główka dziecka powinna znajdować się na wprost piersi, a usta na wprost brodawki
 1. Ręką uchwyć pierś, najlepiej od spodu czterema palcami pozostawiając kciuk na wierzchu (dłoń powinna przypominać kształt litery „C”)
 2. Dotykając brodawką ust dziecka poczekaj aż szeroko otworzy buzię, a następnie przystaw dziecko do piersi pamiętając, że przystawiamy dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka.
 3. Oceń prawidłowe przystawienie dziecka do piersi
 • czubek nosa i broda dotykają piersi
 • buzia dziecka jest szeroko otwarta
 • dolna warga jest wywinięta
 • znaczna część otoczki jest w buzi dziecka
 • nie widać wciągania policzków
 • ssanie nie jest bolesne
 • po kilku szybszych i płytszych ruchach następują miarowe, wolniejsze i głębsze; słychać połykanie pokarmu, a dziecko jest spokojne

Teraz odpocznij, oddychaj spokojnie i rozkoszuj się widokiem maleńkiego człowieka, który z wielkim zaangażowaniem wypija kolejne mililitry Twojego życiodajnego pokarmu.

A gdy maleństwo skończy spójrz na nie i zobacz jak pięknie uśmiecha się przez sen, wspominając te piękne chwile, które właśnie dzięki Tobie przeżyło!

 

Warto jest pamiętać o kilku ważnych sprawach, które często burzą prawidłowy proces laktacji:

 1. Karmienie nie może być bolesne. (Gdy dziecko źle chwyci pierś należy delikatnie przerwać karmienie wkładając mały palec w kącik ust dziecka i próbować od początku.)
 2. Tylko spokojne dziecko może prawidłowo chwycić pierś.
 3. Jeśli maluch płacze starajmy się je najpierw uspokoić.
 4. Nie należy wkładać brodawki sutkowej do niezupełnie otwartych ust dziecka, prowadzi to bowiem do bolesności i popękania brodawek oraz może być przyczyną większości zaburzeń laktacji.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook