O bólu porodowym

Dziś zaczynam obszerny temat jakim jest ból porodowy. Zaczynam, bo tyle chciałabym na ten temat napisać, że trudno będzie zmieścić to w jednym wpisie.

O bólu porodowym napisano już wiele, w internecie można znaleźć kilkadziesiąt artykułów na ten temat. Chciałam podzielić się z Wami swoim spojrzeniem na ten temat.

Dla mnie ból porodowy jest przede wszystkim czymś niezwykłym. To wyjątkowy ból, jedyny fizjologiczny, czyli wyrażający reakcję fizjologiczną. Ból, który prowadzi do wspaniałego wydarzenia, nie informuje nas o zagrożeniu.

Ból porodowy ma swoje charakterystyczne cechy, odróżniające do od innych odczuć bólowych:

  • nie jest ciągły, pojawia się z przerwami zachowując falujący rytm
  • podczas każdego skurczu szybko narasta i stosunkowo szybko znika
  • najczęściej ustępuje natychmiast po urodzeniu się dziecka

Kobiety mają bardzo różne podejście do bólu porodowego, inaczej go przeżywają. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. to jaki obraz porodu został ukształtowany u nich w dzieciństwie, czy w domu o rodzeniu mówiło się dobrze, czy obraz porodu przedstawiamy był jako trauma, czy pozytywne przeżycie. Na podejście do bólu mają również zasłyszane opowieści porodowe, czy niedoświadczona porodowo kobieta „nasłuchała się” już wystarczająco wielu mrożących krew w żyłach historii, czy wręcz przeciwnie to co usłyszała, wzbudziło w niej wielkie pragnienie przeżycia pięknego porodu swojego dziecka.

W dzisiejszym świecie obserwujemy powszechną niechęć do bólu. Dostępne w aptekach i sklepach środki przeciwbólowe sprzedawane są w ogromnych ilościach. Ludzie nie chcą czuć bólu, uważają, że mają pełne prawo nie odczuwać go. W związku z tym podobne podejście mają kobiety rodzące. Uważają, że podobnie jak można znieczulić ból głowy, czy zęba, podobnie można pozbyć się bólu porodowego. Jednak szereg badań przeprowadzonych na świecie w przeciągu ostatnich 20 lat pokazuje, że dobre przeżycie porodu wcale nie wiążę się z wyeliminowaniem z niego odczuć bólowych. Fakt, że wyeliminujemy z porodu ból, nie oznacza, że będziemy wspominać go jako wspaniały i piękny.

Świadome podejście do bólu porodowego jest bardzo ważnym elementem aktywnego porodu naturalnego. Kobieta, która akceptuje ból, nie stara się z nim walczyć, dostrzega, iż ból jest sprzymierzeńcem jej samej i rodzącego się dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook