U podstaw systemu opieki położniczej w Polsce znajdują się przychodnie przyszpitalne, poradnie D i poradnie K. Od 1995 roku istnieje trójstopniowy system opieki perinatalnej. Ośrodki o I stopniu referencyjności to najczęściej szpitale powiatowe, instytucje pełniące opiekę nad kobietą w ciąży niepowikłanej, donoszonej, radzącymi w porodzie niskiego ryzyka oraz nad położnicami w połogu prawidłowym.
Ośrodki o II stopniu to głównie szpitale wojewódzkie, placówki przyjmujące do siebie kobiety z zagrażającym porodem przedwczesnym, jednak dopiero po 32 tygodniu ciąży. Prowadzane mogą być tu również porody kobiet, u których wystąpiły niektóre, mniej zagrażające patologie ciąży.
Ośrodki o III stopniu referencyjności to już wysokospecjalistyczne kliniki, szpitale uniwersyteckie, akademickie. Jest ich w Polsce najmniej i znajdują się jedynie w większych miastach wojewódzkich. Tutaj prowadzone są ciężarne z ciężkimi patologiami ciąży, tu również odsyłane są z mniejszych placówek kobiety z zagrażającym porodem przedwczesnym przed 32tygodniem ciąży. Są to również szpitale, które zajmują się wewnątrzmaciczna terapia płodu. Tutaj także rodzą się dzieci z wadami wrodzonymi. W ośrodkach o III stopniu referencyjności znajdują się oddziały Intensywnej terapii i patologii noworodka, gdzie prowadzona jest terapia dzieci urodzonych nawet w 23 tygodniu ciąży, ważących niekiedy jedynie ok 500gram.